Как провеждат сексуалното възпитание в училищата в Европа, Азия, Африка
Снимка: Guliver / iStock
Всички хлапенца още от 3-4 годишни започнат да проявяват интерес към телата – своите и чуждите и взаимодействието между тях. В тази възраст те вече показват и първите признаци на срам.
Истинското любопитство към секса обаче настъпва в училище, когато момичетата започват да „мразят“ момчетата, но изпитват невероятно желание да си приказват за тях с приятелки, да обсъждат сложните казуси около щъркелите, пчелите, какво правят мама и тате в спалнята, появата на братчето си и какво се прави, когато си насаме с момче.
Чували сме за момичета, които изпадат в шок от първия си месечен цикъл, за момчета, които намразват телата си, само защото родителите не са си труда да обяснят какви промени настъпват в организма през пубертета.
Спорът кога и какво да се обяснява на децата по тази тема е изключително разтеглив и в училище - всеки педагог, психолог и родител има свое мнение по въпроса, но е факт, че у нас няма учебен предмет, посветен на тази тема. Според loveguide.bg "тя е оставена за СИП или ЗИП, ако/както преценят училищата, заедно с гражданско образование, гражданска защита, финансова грамотност и др."
Обикновено класният, ако прецени, отделя време в час на класа, или вика познат психолог да поговори с учениците, но всичко зависи от конкретния педагог. Е, да, има и няколко часа по биология за анатомията на човешкото тяло, но често децата ни казват: "В края на учебника е, не стигнахме до това."
А по света има много добри и интересни практики, свързани с половото възпитание, обяснения за анатомията на човека, средствата за контрацепция, забременяване, раждане, заболявания, предавани по полов път и борбата с тях, сексуалната ориентация, мастурбацията, отношенията с партньора...
Естествено, учениците могат да се информират от различни източници за всичко това, но невинаги те са най-меродавните, именно затова развитите общества са помислили как да обяснят възможно най-добре специфичните теми и проблеми според възрастта, според характера на различните общества и култури, разработват се специални курсове към образователните и медицинските учреждения.
Илюстрация: Guliver / iStock
Първо ще ви разкажем как го правят в други страни, а после ще се върнем у нас.
Ето няколко държави, в чиито образователни институции сексът не е табу, а предмет за изучаване – като всяка друга програма за обучение на ума и тялото, описва letidor.ru.
Холандия
Първите знания за секса децата получават между 4 и 7 години, при това в Холандия са най-ниските нива на бременностите при подрастващи и непълнолетни. Връзката между тези факти може да се оспорва, но именно там са се появили първите образователни анимации за ученици, които са част от програмата по биология. В тази възраст децата получават не знания за секса, а информация за особеностите на своето тяло.
Великобритания
Във всяко училище във Великобритания има програми за полово възпитание, като те са по желание – всеки родител може да откаже детето му да посещава тези часове. Там съществуват различни версии на програмите, разработени за светски и за религиозни училища под форма на лекции. Часовете са посветени на физиологията, сексуалните отношения и бременността, а въпросите за контрацепцията и безопасния секс педагозите поднасят по собствено желание. В тези часове не се изпитва и не се поставят оценки.
Германия
Прословутите със своята педантичност германци са направили половото възпитание задължително. Още в малките класове учениците получават знания по всеки въпрос. В началото това са анимации и книги с картинки, разясняващи различията между момчета и момичета, появата на бебетата и създаването на добро семейство.
След това идват обучаващи филми и лекции по психология на пубертета, установяване на първи сексуални отношения, недопустими насилия. Подрастващите в горните класове подробно и нагледно разказват за контрацепциите, заболяванията, бременностите, абортите, хомосексуалността. Както и при другите изучавани предмети, и при този има оценки, провеждат се контролни и изпити.
Франция
Половото възпитание във Франция е част от учебните програми повече от четиридесет години. В осми и девети клас на този предмет се отделят 40 часа и се обръща особено внимание на въпросите на контрацепцията и уважението към партньора.
САЩ
В Щатите има два типа сексуално образование в училищата – пълно и ограничено, като изборът зависи от щата, от типа на училището и дори – от директора. В случая на пълно полово възпитание децата от трети до десети клас получават информация за половите различия, бременности, раждане, полови заболявания, сексуална ориентация, контрацепция, насилия, аборти. Когато курсът е ограничен, той е по-кратък – само две години, и акцентът е върху етичната страна на междуполовите отношения.
Страни в Азия
В Китай, Япония, Тайланд, Филипини и Малайзия половата просвета е в ръцете на училищата и се изучава като физиологичен процес. Набляга се на необходимия минимум и на практиките, с които няма риск за здравето. А в Бангладеш, Непал и Пакистан подобни знания не дават нито в училищата, нито в институтите.
Страни в Африка
Сексуалното възпитание в тези страни в последните тридесет години се води от Червения кръст и други доброволчески организации. Главната цел на програмите е да намалят заболелите със СПИН и забременелите в подрастваща възраст.
Статистика за сексуалната грамотност на подрастващите по света
Въпреки предричения от руски експерти ръст на нарушения на нравствените норми, страните, в които се провеждат уроци по полова просвета, могат да се похвалят с отлични резултати в областта на здравето на подрастващите. Статистиката потвърждава, че броят на бременностите при подрастващите, които завършват с раждане или аборт, намалява в страните, които пропагандират сексуална грамотност.
Ето броят на бременностите на 1000 непълнолетни жени:
Холандия - 12
Испания - 12
Италия - 13
Гърция - 13
Белгия - 15
Германия - 18
Финландия - 19
Франция - 22
Норвегия - 31
Великобритания -51
САЩ - 86
А ето как стои въпросът у нас
Когато става въпрос за раждания и аборти на момичета между 14 и 19 г. България е номер едно, следвана от Украйна и Русия. Данните са на Международната федерация по семейно планиране European Network, казват от loveguide.bg.
Само 20,9% от българските ученици имат достъп до някакъв вид сексуално здравно образование, ние сме на опашката и в тази класация, следвани само от Чешката република и Литва. Грамотността за сексуалното здраве сред учениците у нас е намаляла от 32,8% през 2013 г. до 30,2% през 2015 г.
Според една друга статистика 32% от момичетата на 15 години са сексуално активни, но само 7% са ползвали каквато и да било контрацепция при последния си полов акт.
"Това, което правим ние по въпроса, са часове по здравно образование в училищата в цялата страна. Имаме също така изчерпателни, надеждни и достъпни онлайн ресурси за тийнейджъри, откъдето отговаряме и на техните въпроси", казват от loveguide.bg.
Българската асоциация за семейно планиране и сексуално здраве също провежда разяснителни обучения за безопасния секс.
Ето и няколко видеа за това как в различните страни са решили задачата със сексуалното възпитание.
Станислава Петкова
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари